Speaker 1: Hi, I'm Magnus Ligback, trainer and nutritionist, and I think it's important to talk about eating healthy without breaking the bank. Today I'm gonna take you to my local grocery store and we are gonna try to get as many healthy meal in as possible for no more than $100. You might know that I have a training app with all my superhero programs, but did you also know that I have a nutrition guide? The guide includes healthy tips, grocery shopping lists, and daily eating plans. For as low as 27 cents a day, you can get access to all of this, including all of my training programs. All right, so we are gonna pick up some chicken breast or chicken thighs, brown beef, we're gonna do some tuna, eggs, beans, which are all great sources of protein, some quinoa, brown rice, broccoli, spinach, lassa crispbread, which is one of my favorites, diced tomato, and yeah, some vegetables. We'll see, we'll see what we will find. So out of all fish, we're gonna pick the tilapia, because it's the cheapest one. They actually have a sale for $6.99 per pound. This is perfect. All right, we're gonna pick up some lean beef. I mean, you could actually go up to 15% of fat, and that would still be okay. There's more fat. You might wanna eat a little less carbs, but you know, this is a great protein source. And personally, I would pick organic, grass-fed. Since we're shopping on a budget, I'm gonna pick this 85% lean and 15% fat, so $5.99 per pound. So we're gonna pick up some chicken breast. I like chicken thighs better. They got about 9% fat, so if you wanna go leaner, you pick the chicken breast. But if you like that tender flavor of the chicken thighs, I would go for that. If you're on a strict, strict diet and wanna get shredded, maybe pick the chicken breast. This is great. $2.99 or even $1.64 per pound for these chicken thighs, so this will get us a long way. Next on our list are eggs, and we got an 18-pack for $3.89. And this is a staple for me. It's what I have for breakfast mostly. Also a good source of, I mean, great source of protein. So here we got some low-fat cottage cheese, protein-packed, which makes it a great snack. I normally put some, maybe some walnuts, some cinnamon, maybe a slice of apple in there, and that's a great snack. So here we have another great snack. So here we have another great snack, which is a Greek yogurt, and Greek yogurt's packed with protein, and I make sure to get an unsweetened one so I don't get all the sugar. All right, we're gonna look for some tuna. This one's really hard. Normally I would definitely pick the more expensive brand here since I don't like the way some of these brands are fishing tuna. So for moral and ethical reasons, I have a hard time buying some of these brands, but if we're shopping on a budget, I guess that's what we'll do today. So we've just got two cans of tuna, and we have about almost 60 grams of protein in the sucker. Makes it two meals. It could even make three meals for some of you, but I should say it should make up the protein part of a meal. Then obviously we need to add vegetables and carbs as well. Find some diced tomato, which is a great base to both the tuna and the ground beef if you wanna make like a bolognese. So two for $3. So I got four cans of diced tomatoes here. I think that's a great base for a lot of dishes. So ground beef, I'm gonna use the diced tomatoes with basil, garlic, and oregano. And I love tuna with some chopped onions, lemon, salt, and some tomatoes. So I just see these lentils here, and I love lentils. The lentil soups, stews, you can put them in a lot of things and I'm thinking that I'm gonna do some red lentils for $2.29 and I'm gonna use some of that diced tomato and maybe some broth and make a little soup. I like brown rice because it's a slower carb, which makes it a little healthier. 1.55 for two pounds. That is pretty awesome. Vegetable broth for our lentil soup. And I am gonna pick up some beans as well. Beans are a good source of protein and excellent if you're vegan, but as a non-vegan, I do like to use bean as a source of protein as well. All right, got some chickpeas, which is technically not a bean, and kidney beans and black beans, 89 cents per can. So normally, where I'm from, you find a lot of crispbread under the bread section because for us, it's a bread, but here in the US, normally you find it with the crackers. So let's see if we can find it. Aha, look at this. Here we go. So I'm gonna do one of these. This is a great source of fiber, no sugar whatsoever, and it's an excellent slow carb. So I use my Vasa as a snack, and then I put something protein-based on it, or sometimes I'll even use it as my carb with dinner. So I might even scoop up some leftover bolognese on my Vasa crispbread and eat it. When the frozen vegetable aisle, I try to buy fresh broccoli, but if we're shopping on a budget, the frozen broccoli is cheaper. So 4.99 for this big, big thing, that's pretty good. So we're in the produce section, and I'm gonna pick up some onions, lemons, and a bunch of vegetables. So I love sweet potatoes. They make an excellent slow carb, and there's so many ways you can prepare them. Normally I'm a fan of making them in the oven with some olive oil on them. So I'm gonna start with the potatoes. So I normally don't get the pre-chopped salad. I chop my own salad, it's cheaper, and many times the quality is better, but we are gonna get some spinach for 2.99. Found some carrots for a dollar. Iceberg lettuce, 1.49 per pound. Last thing on the list are lemons. I love lemons because you can put them in dressings. I put them in a lot of the dishes that I cook as well. Packed with vitamin C, and super tasty. Here we are. We've got a lot of food. I'm interested to know how much this comes out to, but we have a ton of good, healthy protein, vegetables, good slow carbs, and let's find out. So the ground beef will turn into two meal for me. So we got four plus two, which is six. So the chicken thighs, the way I eat, this would turn into six meals for me. So that means that we have 12 meals right here. So here we got the tuna, which will turn into five meals total for me. So we're up to 17 meals so far. Then we have the red lentils, and this is another about three, four meals for me. Could turn into more if you, you know, mix some beans or something else in there, but let's say three, four meals. Let's say four meals. That's a total of 21 meals so far. Then we have the chickpeas, the black beans, and the kidney beans, and these are three, four meals, maybe three for me or five for someone smaller. So that turns into 24 meals. And obviously with that, we have all the slow carbs, the brown rice, the sweet potato, the vegetable broth, all the good vegetables. I have my breakfast, the eggs. I have snacks in my Greek yogurt, cottage cheese. And will I go through a couple of more cottage cheese before my 24 meals are up? Yeah, but this gives you an idea on how you can buy healthy meals without paying too much. So here we go. We got 24 lunches or dinners, if my calculation's right. It's gonna be interesting to see how much this comes out to. 24 meals, a bunch of snacks, vegetables. We got all the slow carbs and eggs for breakfast. And yeah, so we were able to get at least 24 meals, lunches or dinners, snacks, and breakfast, and come in under budget. So that proves that you can live healthy and stick to a budget. I hope you guys like this video. I hope you guys like this video. Don't forget to hit that like and subscribe, and I'll see you next week.
Generate a brief summary highlighting the main points of the transcript.
GenerateGenerate a concise and relevant title for the transcript based on the main themes and content discussed.
GenerateIdentify and highlight the key words or phrases most relevant to the content of the transcript.
GenerateAnalyze the emotional tone of the transcript to determine whether the sentiment is positive, negative, or neutral.
GenerateCreate interactive quizzes based on the content of the transcript to test comprehension or engage users.
GenerateWe’re Ready to Help
Call or Book a Meeting Now